7 sposobów na udany „small-talk” w języku angielskim

Nie masz pomysłu jak poprowadzić nieformalną rozmowę w języku obcym z nieznajomym? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie!


Zastanawiałaś lub zastanawiałeś się kiedyś, od czego zależy fakt, że niektórzy brylują w nowym towarzystwie nie odczuwając bariery językowej, a inni nerwowo spoglądają w poszukiwaniu znajomych twarzy? Ci pierwsi dobrze wiedzą, o co i w jaki sposób powinni zapytać przy pierwszym spotkaniu. Udany small-talk nie może być pozostawiony zrządzeniu losu. Zobacz, co musisz wiedzieć, aby dobrze zaprezentować się podczas pierwszego spotkania i przeprowadzić ciekawą rozmowę!

  1. Zawsze przechodź od ogółu do szczegółu
    Jedna z najważniejszych zasad podczas prowadzenia jakiejkolwiek nieformalnej rozmowy. Najważniejsze, aby przechodzić od tych najbardziej ogólnych, generalnych pytań, aż do tych trochę bardziej szczegółowych. Przykładowo, gdy spotkasz obcokrajowca na jednej z imprez okolicznościowych (abstrahując od tego, czy jest to okazja rodzinna, spotkanie pracownicze, czy też towarzyskie) nie zapytasz go wprost „Have you got red or pink geraniums on your balcony? – Masz czerwone czy może różowe pelargonie na swoim balkonie?„. Byłoby to całkowicie wyrwane z kontekstu, nie wiesz nawet, czy Twój rozmówca ma w ogóle pelargonie, balkon, a także czy jest botanikiem z zamiłowania. Zdecydowanie bardziej wskazane byłoby zapytać na początek „Do you like gardening? Have you got any favourite sort of flowers? – Lubisz zajmować się roślinami? Masz jakiś ulubiony rodzaj kwiatów?„. Taki początek jest znacznie bardziej ogólny i daje szanse na rozwinięcie się drugiej stronie. Nie zapomnij, iż każde pytanie powinno naturalnie zostać poprzedzone przywitaniem i przedstawieniem się.

  2. Okazuj zainteresowanie, buduj relacje
    Żadna rozmowa nie jest udana jeśli nie pokazujesz drugiej stronie, że jesteś zainteresowany tym, co ma ona do powiedzenia. Być może zadajesz sobie teraz pytanie – ale jak to właściwie pokazać? Nic prostszego! Otóż najważniejsze to to, aby pamiętać o tzw. „follow up questions” czyli dodatkowych pytaniach. Wracając do naszej rozmowy dot. botaniki można zatem zadać następujące dodatkowe pytania:
    – Hi! My name is Sarah. I am a friend of Monica.
    – Hello! My name is Tony. I am a cousin of Ted. Nice to meet you.
    – The same to you! So… do you like gardening, Tony? Have you got any favourite flowers?
    – Yes, I love it so much. I am really crazy about gardening. My favourite flowers? I have got a lot of geraniums.
    – Oh, really? What colours are they? Have you got a balcony or a garden?

    W tłumaczeniu rozmowa wyglądałaby zatem następująco:
    – Hej! mam na imię Sara. Jestem przyjaciółką Moniki.
    – Cześć! Mam na imię Antoni. Jestem kuzynem Edka. Miło Cię poznać.
    – Ciebie także! A więc… lubisz zajmować się roślinami? Masz jakiś ulubiony rodzaj kwiatów?
    – Tak, naprawdę kocham to robić. Mam bzika na punkcie roślin. Moje ulubione kwiaty? Mam bardzo dużo pelargonii.
    – Tak, naprawdę? Jakich są kolorów? Masz balkon, czy może ogród?

  3. Nie zaczynaj od pogody
    To chyba jeden z najbardziej rozpowszechnionych falstartów. Rozpoczynanie pogawędki od pogody sprawdza się w większości w Wielkiej Brytanii, gdyż tam pogoda jest zasadniczo zmienna. Wychodząc do sklepu, a wracając z niego możesz doświadczyć skrajnie różnych anomalii pogodowych. Niemniej jednak, rozpoczynanie i budowanie small-talku w oparciu o pogodę stało się synonimem pewnego rodzaju przymusu, a przecież nikt z nas nie chciałby, aby nasz rozmówca odczuł, że jesteśmy do czegoś zmuszeni. A zatem, pogodę pozostaw jako „last resort” czyli ostatnią deskę ratunku 🙂

  4. Podróże kształcą
    Ludzie uwielbiają rozmawiać na temat miejsc, które poznali i widzieli na własne oczy. Powrót do doświadczeń przeżytych w trakcie wakacji, to dla niejednego chwila warta trwania. Któż nie lubi wracać myślami do miejsc, w których mógł odpocząć, a przy okazji poznać nową kulturę i zwyczaje? Jeśli rozpoczynasz small-talk koniecznie zapytaj swoich rozmówców o ich minione wakacje. Kto wie, a może krótki small-talk i Ciebie natchnie do odwiedzenia jednego z tych miejsc?

  5. Życie zawodowe
    Jeden z najogólniejszych, a jednocześnie najwięcej mówiących nam o danej osobie tematów – w końcu, wykonywana praca i idące za tym zainteresowania, to nasza codzienność. Naturalnie jeśli spotykamy się w środowisku zawodowym, to pytania o zawód nie będą tutaj najbardziej pożądane, ponieważ z założenia wiemy, że otaczające nas grono jest częścią tej samej firmy. Z kolei, pytanie dotyczące specjalizacji lub trybu pracy danej osoby daje już pewne możliwości. Z pewnością trzeba być w swoich pytaniach unikatowym. Może warto zapytać o pierwszą pracę zawodową lub pierwsze doświadczenia z tym związane – w końcu każdy, kto wspiął się na wyżyny swojej kariery, kiedyś też zaczynał. Kto wie, czy nie wyniknie z tego interesująca, spajająca Waszą rozmowę historia? Nie zapominaj tylko, że rozmowy na temat wynagrodzeń raczej nie są szczególnie mile widziane, a już zwłaszcza podczas pierwszego spotkania!

  6. Ciekawostki z Twojej okolicy
    To gratka dla tych, którzy są zafascynowani lokalną społecznością, ale i dla tych, którzy cenią sobie bycie na bieżąco. Pewnie zastanawiasz się, jak to wykorzystać. Nic prostszego! Nawet jeśli nie jesteś zbytnio wtajemniczony w sytuację społeczno-polityczną w kraju Twojego rozmówcy, to i tak masz szansę przeprowadzić ciekawą rozmowę. Możesz przecież zapytać, o najciekawszy lub obecnie najbardziej porywający temat w kraju, miejscu, z którego pochodzi. Reszta najpewniej sama się potoczy, a jeśli z jakiejś przyczyny Twój rozmówca nie będzie na bieżąco z najnowszymi informacjami, to przecież możesz podzielić się nowinkami z własnej okolicy, czyż nie? Budowa nowej drogi, otwarcie centrum handlowego, czy renowacja lokalnych zabytków to kolejne punkty zaczepiania! Warto, abyś dysponował też zdjęciami, które ilustrują lokalne zmiany krajobrazu. Pamiętaj, że komunikacja jest tym lepsza, im więcej środków przekazu użyjesz. Skorzystaj z tego i urozmaicaj swój small-talk!

  7. Wyrażaj swoje zdanie, ale daj też szansę drugiej osobie Nie ma udanej rozmowy jeśli staje się ona monologiem. Pamiętaj, że podczas small-talków musisz być aktywnym uczestnikiem rozmowy, ale też nie przytłaczać zanadto swojego rozmówcy. Spróbuj znaleźć „golden mean” tj. złoty środek, aby wymiana myśli między Wami była w miarę płynna i zrównoważona. Po zakończonej historii Twojego rozmówcy postaraj się zawsze skomentować to, czego się dowiedziałeś. Być może miałeś podobne doświadczenia? A może to, o czym właśnie wspomniała druga osoba należy do wartości, które Ty również wyznajesz? Podkreśl to w rozmowie! Możesz także zareagować używając jakiegoś ciekawego, a zarazem pasującego do sytuacji przysłowia.

    – I have just started learning a foreign language.
    – That’s wonderful. I always say – better late than never!

    Podążając za przykładem „Better late than never” czyli „Lepiej późno niż wcale” spróbuj pokonać swoją barierę językową. Nigdy nie jest zbyt późno, aby nauczyć się czegoś nowego. Potrzeba jednak chęci oraz wytrwałości.
    Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *